Głosy (2005)
Geoffrey Sax
Michael Keaton
Deborah Kara Unger

Dreszcze

Zrealizowany za niewielkie pieniądze horror <a href="http://glosy.filmweb.pl/" class="n"><b>"Głosy"</b></a> okazał się jedną z największych kinowych niespodzianek ubiegłego roku. Film, na którym
Zrealizowany za niewielkie pieniądze horror "Głosy" okazał się jedną z największych kinowych niespodzianek ubiegłego roku. Film, na którym suchej nitki nie zostawili krytycy i któremu szans na sukces nie dawali również analitycy, zarobił w USA ponad 56 milionów dolarów, prawie dwa razy więcej niż szeroko reklamowana superprodukcja Michaela Baya "Wyspa". Jeśli jesteście ciekawi, co sprawiło, że tyle osób postanowiło kupić bilet na horror Geoffreya Saxa a z różnych powodów przegapiliście jego kinową premierę, możecie się o tym przekonać sięgając po wydanie DVD filmu, które właśnie pojawiło się na naszym rynku. Bohaterem obrazu jest ceniony architekt Jonathan Rivers, który po tajemniczej śmierci żony usiłuje nawiązać kontakt ze zmarłą za pomocą EVP (Electronic Voice Phenomenon ) - metody polegającej na śledzeniu i nagrywaniu głosów tych, którzy odeszli. Po pierwszych udanych seansach Jonathan popada w coraz większą obsesję. Mimo ostrzeżeń i niepokojących znaków kontynuuje swoje seanse przekonany, że jego zmarła żona udziela mu informacji mogących ocalić życie innych ludzi. Niestety, z czasem przekona się jak bardzo się mylił. Płyta DVD z filmem opakowana jest w eleganckie, kartonowe etui nadające edycji ekskluzywny wygląd i sprawiające, że płyta elegancko prezentuje się na półce. Sam film obejrzeć możemy z dźwiękiem w formatach DTS ES lub DD 5.1 oraz polskimi napisami. Polskim tłumaczeniem opatrzono również wszystkie dodatki specjalne, których na krążku nie zabrakło. Ich przeglądanie polecam rozpocząć od materiału "Transkomunikacja: Rzeczywistość czy fantazja?", z którego dowiecie się czym jest EVP i poznacie ludzi zajmujących się badaniem tego tajemniczego zjawiska. Temat ten rozwijają "Spojrzenie w zaświaty" oraz "Usłyszeć znaczy uwierzyć". Szczególnie polecam ostatni z wymienionych będący kilkunastominutowym zapisem sesji w dwóch domach, w których badający transkomunikację Tom i Lisa Butlerowie dokonali nagrań głosów z innego wymiaru. Jeśli chcecie spróbować tego samego w domowym zaciszu w materiale "Jak nawiązać kontakt" znajdziecie podstawowe wskazówki co do tego, jak nagrywać głosy i jakim sprzętem najlepiej się posługiwać. Listę materiałów dodatkowych zamykają zwiastuny kinowe, wywiady z aktorami i reżyserem, informacje tekstowe na temat najważniejszych osób zaangażowanych w realizację "Głosów" oraz katalog kilkudziesięciu tytułów DVD z oferty firmy Vision - wydawcy filmu. "Można, ale... nie trzeba" - takimi słowami zakończyłem swoją kinową recenzję horroru Geoffreya Saxa. "Głosy" być może nie zasługiwały na to by za kilkadziesiąt złotych obejrzeć je w kinie, ale jeśli lubicie horrory można się skusić na ofertę wypożyczalni.
Zainteresowanie kontaktem ze zmarłymi od dawna było przedmiotem wielu kontrowersji. Już Thomas Edison w... czytaj więcej